Druhy masáží


 

Dornova metoda

Dornova metoda obrDornova metoda je jemná unikátní manuální technika, která pomáhá vrátit klouby a obratle do původní přirozené polohy, čímž se vyrovnává celková statika těla, dochází k úpravě svalového napětí a obnově pohyblivosti. Dornova metoda pomáhá řešit bolest dlouhodobě.

Dornova  metoda se provádí jemným tlakem při aktivním pohybu a spolupráci klienta. Při aplikaci Dornovy metody oslovujeme celé svalové řetězce, ovlivňujeme vzájemnou polohu kostí v kloubech a jsme schopni korigovat vybočené obratle. Přes veliký vliv, který má Dornova metoda na celý organismus, se klienti nemusejí bát nežádoucích účinků nebo zranění. Dornova metoda je velmi jemná, ale velice precizní technika a díky tomu je naprosto bezpečná a bezbolestná.

Aplikaci Dornovy metody předchází konzultace a diagnostika problému a celkového stavu klienta. Součástí každé terapie je uvolňující masáž.

Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. Dornova metoda vyrovnává statiku těla, může pomoci u různých potíží a bolestí pohybového aparátu jako jsou bolesti zad, kyčlí, kolen, tenisový loket, skolióza, rozdílná délka dolních končetin (pokud se nejedná o vrozenou vadu), při potížích s čelistmi, polykáním. Dále může pomoci při bolestech hlavy, krátkozrakosti, střevních potížích, křečových žilách, srdeční arytmii, problémech s koncentrací u dětí, šumění v uších, vysokém krevním tlaku, závratích, znecitlivění v rukou a žaludečních potížích. Ošetření se neprovádí při akutních zánětech, těsně po operacích a při osteoporóze v pokročilém stádiu.


Reflexiologie chodidla – reflexní masáž nohy

Reflexiologie nohy obrReflexologie nohy je šetrná a účinná technika, která aktivuje přirozené léčebné síly organismu a přispívá k obnovení tělesné i duševní rovnováhy. Tělo se léčí samo – když dostane možnost. Terapií reflexních zón se vytvářejí základní předpoklady k prevenci a léčbě mnoha nemocí.

Pomocí jemné reflexní masáže a stlačováním příslušných bodů na chodidle dochází k úlevě od bolesti, rozproudí se tok energie v těle, a celkově se tak navodí pocit pohody a harmonie.


Manuální lymfatická masáž

Breussova masaz

Manuální lymfodrenáž těla je speciální ručně prováděná masáž, která má vynikající ozdravný, detoxikační, regenerační, relaxační i kosmetický účinek.

Za pomocí jemné techniky se pod určitým tlakem, tempem a pořadím daných specifických hmatů, aktivuje lymfatický (mízní) systém těla.

Pokud je lymfatický systém oslaben, projevuje se to únavou, snížením obranyschopnosti a imunity, zduřením uzlin a velkým oslabením fyzického i psychického stavu. V důsledku špatně fungujícího lymfatického systému se objevuje také celulitida, otoky, zadržování vody v těle, křečové žíly, metličky na kůži apod.

Lymfatický systém je přetížen při stresu, nedostatku pohybu, špatném (mělkém) dýchání, nesprávném pitném i stravovacím režimu, při kouření, nošení těsného prádla, jednostranné zátěži (např. dlouhé stání) apod. Lymfatický systém může být také ale narušen po operaci, úrazu či prodělaném infekčním onemocnění.

Manuální lymfodrenáž je účinná a příjemná terapie, která Vám pomůže výrazným způsobem zvýšit obranyschopnost organismu, sníží množství přebytečné vody v těle, případně otoků a zmírní projevy celulitidy. Na manuální lymfodrenáž je ideální chodit jednou za 4 – 6 týdnů. V případě vážnějších potíží častěji, nebo ji lze kombinovat s přístrojovou lymfodrenáží. Přístrojová lymfodrenáž ale nikdy zcela nenahradí manuální terapii.


Tchuej-na (Tuina) – čínská energetická masáž

TuinaČínská masáž Tchuej-na vychází ze stejných teoretických základů a filosofie jako tradiční škola akupunktury, ale ošetření a stimulace citlivých bodů se provádí rukou, loktem nebo vhodnou masážní pomůckou.

Tuina zprůchodní energetické dráhy a účinně podpoří oběh krve a vnitřní energie v těle.

 


Havajská masáž

Havajske masazeZaměřuje se nejen na fyzický aspekt ozdravění lidského těla (stimulace krevního oběhu a lymfatického systému, podpora přirozené detoxikace těla, uvolnění kloubů, odstranění bolesti a stažení svalů), ale také na rozvoj psychické a duchovní roviny. Tato ojedinělá metoda je odpradávna praktikovaná na Havajských ostrovech jako rituální masáž. Našla své základy ve stejnojmenném tradičním tanci, kde se jako hlavní prvek užívá pohybů předloktí. (Lomi Lomi – havajsky předloktí).

Havajská masáž se právem považuje za perlu mezi masážemi. Umí očarovat luxusem, výjimečností a originalitou.


Indická masáž hlavy  (antistresová)

Indická masáž hlavy je starověká ajurvédská technika, která harmonizuje tělo i duši. Pomocí speciálních hmatů a technik, uvolňuje oblast šíje, ramen a hlavy a navozuje pocit zdraví, klidu a psychické pohody.

Indická masáž hlavy je jedna z nejdostupnějších masáží v přírodní regeneraci, dá se provádět vsedě. Účinně zbavuje stresu, napětí a odstraňuje migrény. Okysličuje mozek, zlepšuje koncentraci, pomáhá proti depresím a úzkostným stavům. Výrazně vylepšuje stav pokožky hlavy, vlasy jsou po pravidelné masáži hustší, lesklejší a celkově kvalitnější.

Indická masáž hlavy je technika, která představuje spojení starověké kulturní tradice s požadavky moderního způsobu života. Je vhodná pro děti, dospělé i seniory.


Kineziotaping

kinesio-tapingKineziotaping neboli kineziologické tejpování bylo vyvinuto v 70. letech minulého století v Japonsku a Koreji. Je to léčebná metoda pomocí pružných lepících pásek, které neomezují rozsah a pohyblivost v postižených tkáních.Velmi šetrným a jemným způsobem se prodlužuje uvolnění svalů, účinek lymfodrenáží i masáží a aktivují se ozdravné procesy. Nalepováním elastických pásek s pružností kůže se pokožka zvlní a tím je umožněn zvýšený trvalý průtok krve i lymfy. Kineziotaping neomezuje hybnost na rozdíl od klasických pevných tejpů. Při ošetření svalů touto metodou, dochází k ozdravným procesům, jako je normalizace svalového napětí, zlepšení funkce krevního a lymfatického oběhu. Dále se využívá tato metoda i na vazy a klouby, kde zlepšuje pohyblivost ošetřené části těla.

Uplatnění při:

  • bolestech páteře, svalů, kloubů a šlach
  • sportu
  • bolestech bederní páteře
  • bolestech v kříži
  • bolestech krční páteře a hlavy
  • bolestech v oblasti ramenního kloubu
  • syndromu karpálního tunelu
  • otocích nohou a křečových žilách

Lze využít i jako korekční metodu u jizev (zmenšení výraznosti jizvy po různých chirurgických výkonech).

  • prodlužuje účinky masáží
  • stabilizuje uvolněné blokády
  • vyrovnává nesprávné držení těla
  • zlepšuje průtok krve a lymfy

Strečink – Protahování v masérské praxi

StrečinkStále více lidí má v současnosti potíže s bolestmi zad. Pokud jsou tyto bolesti nedostatečně ošetřené, může docházet k blokádám v celém pohybovém aparátu.

Blokády vznikají:

  • přetížením – např. špatnou poloha při spánku, dlouhým sezením apod. Při častějším opakování mohou přejít do chronického stavu
  • traumatem – při náhlém špatném pohybu
  • reflexními pochody, při kterých se onemocnění vnitřních orgánů projeví blokádou určitých úseků pohybového aparátu

Při blokádě nejde jen o špatnou pohyblivost kloubu, ale dochází i ke změnám svalového napětí v okolí postiženého kloubu. Objeví se bolest, snížená posunlivost kůže, podkoží a svalových fascií, změny v rozsahu pohybu, změny prokrvení, projevy jako je pocení, chlad, teplo, atd. Výsledkem správného protahování – strečinku je protažení zkrácených svalů a odstranění svalových nerovnováh. Protahování obnoví rozsah pohybu, funkci kloubu. Dochází také ke zlepšení svalové funkce, optimalizaci svalového napětí, zmírnění bolestí, zlepšení prokrvení protaženého svalu, zlepšení funkce páteře.

Pravidelné správné protažení působí preventivně, k blokádám tak nemusí vůbec dojít.


Baňkování

BaňkováníJednu z léčebných metod čínského lékařství představuje baňkování. Baňková masáž, neboli vakuoterapie, patří k vůbec nejstarším léčebným metodám, svými kořeny sahá až do Mezopotámie a staré Číny. Baňkování používali i ve starověkém Řecku. Zdejší lékaři tehdy měli baňku dokonce ve znaku. V Číně se při aplikaci baněk využívá akupunkturních drah a bodů.

Tato kúra vyvolává nejen lokální reakci, nýbrž působí na celé tělo – reguluje energii, vyrovnává jing-jang a podporuje krevní oběh. Podtlak v baňkách způsobuje pasivní překrvení kůže a roztažení cév. Tím se zvyšuje průtok krve, stoupá teplota, zlepšuje se odolnost a schopnost organismu překonat chorobu.

Při terapii je důležitá poloha pacienta. Ta záleží na tom, které body masér – léčitel na daný problém vybere. Ošetřovaný při tom může ležet nebo sedět. Baňky se nechávají na těle přisáté 10 – 15 minut, přičemž jeden cyklus by měl trvat pět až sedm dní dle potřeby. Baňkami lze i masírovat po energetických drahách.

Jak baňky pomáhají

  • Pročistí krev, zlepší oběh, obnoví funkce nervového systému
  • Místně uvolňují křeče a bolesti – bolest hlavy, zad, kloubů
  • Zlepší příliš silnou menstruaci, závratě
  • Pomáhají při obrně, astmatu či problémech se sluchem
  • Velmi dobře odstraňují celulitidu

Po baňkování sice někdy zůstanou kruhy (záleží na typu pokožky a problému, který se řeší), ale ty do týdne zmizí. Po terapii baňkami se doporučuje více pít, neboť masáží se odplavují toxiny a ty se dostanou z těla právě zvýšeným příjmem tekutin.

Většina dnešních nástrojů na baňkování se neliší od těch, které se užívaly v dávných dobách. Existuje pouze několik výjimek, například vynález elektronických, elektrických nebo mechanických sacích pump. Většina těch, kteří praktikují baňkování, však do dnes používá rohy a bambusové nebo skleněné nádobky. V současné době jsou také velmi oblíbené baňky umělohmotné či gumové. Gumové baňky se velmi dobře snášejí, jsou vhodné dokonce pro děti.

Metody baňkování

  • Slabé tonizační baňkování  –  odstraňuje stagnaci, doplňuje oslabenou qi a krev
  • Silné vypouštěcí baňkování  – odvádí horkost a nadbytek. Je to silné tření a tlak
  • Baňkování jehlou – horké typy bolestivých syndromů
  • Krvavé baňkování – odstranění nadbytku, horkosti a stagnace
  • Vodní baňkování – reguluje qi plic a rozpouští hlen

Vakuoterapie není pro každého – má svá rizika a kontraindikace. Neměla by se provádět při plicním, krevním nebo kožním onemocněním. Otevřené rány, trombózy, gangrény, křečové žíly i kůže spálená od slunce jsou při této masáži rizikovými faktory. Baňkovou masáž rovněž nepodstupujte, trpíte-li poruchami srdečního rytmu, jste-li hodně vyčerpaní, při vysokém tlaku nebo v těhotenství.

Kromě zmíněných faktorů je baňkování velmi bezpečné a nemá žádné vedlejší účinky.


Kraniosakrální terapie

KranioKraniosakrální terapie je velmi jemná, manipulativní technika, která podporuje přirozený mechanismus člověka k vylepšení fungování mozku a míchy, k rozptýlení negativních důsledků stresu a zlepšení zdraví a zvýšení imunity.

Techniky kraniosakrální terapie jsou zaměřeny na nejvyšší možnou harmonizaci pulzující energie a tím na aktivaci vlastních, samoléčebných schopností těla. Jedním z pilířů kraniosakrální terapie je využití vzájemné propojenosti jednotlivých částí těla s orgány, energetickými centry, emocemi, mentální a duchovní rovinou. Jejich vzájemným ovlivňováním touto velmi jemnou technikou dotykového i bezkontaktního působení  na člověka se tak spouští podvědomé samoléčící procesy v lidském těle, které napomáhají k obnově a udržení zdraví.

Jak to vlastně funguje? Tato metoda vychází z poznání, že každému fyzickému projevu nemoci předchází dlouhodobá disharmonie na jemnohmotné úrovni a že mezi pánví (os sacrum) a lebkou (cranium) existuje významná souvislost, která se projevuje v páteřním kanálu, který tvoří spojení mezi kostí křížovou a lebkou. Zde pulzuje liquor cerebrospinalis (mozkomíšní mok), který omývá, vyživuje, detoxikuje a chrání jako tekutina náš mozek a míchu a je kraniosakrálním systémem pumpován frekvencí 6 – 10 krát za minutu.
Jeho správné proudění je základem zdravého fungování nervové soustavy a tak i celého organismu. Tento rytmus „přílivu a odlivu“ se však neomezuje pouze na míchu a mozek, ale účastní se jej všechny kosti, šlachy a vnitřní orgány. Zkušený terapeut jej dokáže nahmatat kdekoliv v těle.
Jemná vibrace, která přitom vzniká se šíří do celého těla.
Kraniosakrální terapie pracuje s přirozenou schopností každé živé bytosti spojit se s vnitřní moudrostí a zdravím uvnitř sebe sama.

Biodynamická potence (životní síla, energie) podle vlastní moudrosti sama volí, ve kterém místě těla chce pracovat. Dovedností terapeuta je být pro klienta plně přítomen a naslouchat jeho procesu. Systémem nijak nemanipuluji a nevkládám svou vůli, hlavním záměrem je dát prostor Zdraví (které je naším přirozeným vnitřním principem) a podpořit vás v procesu léčení.

Jak probíhá samotná terapie?
Při typické terapii klient leží, zcela oblečen v pohodlném oblečení na lehátku. Terapeut lehce přikládá ruce a naladí se na kraniosakrální rytmus klienta. Jemnou palpací a lehkým tahem uvolňuje místa lebečních švů, „prohřívá“ a stimuluje jemné svalové skupiny v ose lebka – kostrč. Pracuje s celým tělem – tedy i na břišních partiích, pánvi, dolních končetinách. Každý pohyb je veden velmi pečlivě, přesně a pomalu. Při terapii se nehovoří, vlivem celkového zklidnění těla i mysli dochází ke zpomalení tepové a dechové frekvence, avšak tok mozkomíšního moku je doslova rozprouděn. S každou další opakovanou terapií dochází k uvolnění napětí, které později přechází i do každodenního života.

Jak dlouho terapie trvá a jak často ji mám opakovat?
Délka terapie je cca. 90 až 120 minut. Je založena na principu, že vaše tělo si samo řekne, zda je mu terapie příjemná a jaký užitek mu přináší. Po terapii si dopřejte několikadenní časový odstup, než-li si vytvoříte názor. Dejte vašemu tělu čas vyhledat případné problémy a bloky a  postupně a pozvolna se s nimi  vypořádat. Pro řešení  vážnějších zdravotních obtíží se doporučuje série 6 – 10 ošetření v kratším časovém odstupu (1 – 2 týdny). Jakmile nastane úleva, postupně se intervaly mohou prodlužovat.

Kraniosakrální terapie se osvědčuje zejména při:
– bolestech hlavy a migrénách, poruchách zraku, poruchách rovnováhy
– zánětech dutin, chronické rýmě
– bolestech zad a páteře, skoliźe, výhřezech plotének
– dysfunkcích končetin, poruchách motoriky
– endogenních (bezdůvodných) depresích, chronické únavě, stresu, nespavosti, apatii
– stavech po psychických a fyzických traumatech, pooperačních stavech
– tinnitu (pískání v uších)
– poruchách nervového systému (Parkinsonova choroba, Alzheimer)
– při „hyperaktivitě“ dětí i při autismu, jako bezpečný a příjemný prostředek ke zklidnění (namísto toxických farmak)
– při poruchách soustředěnosti dětí i dospělých
– stavech po infarktu
– skleróze multiplex
– dlouhodobých následcích po mozkové příhodě (ztráty citlivosti, hybnosti aj.)

Jsou nějaké nepříjemné vjemy?
Každý jsme originál  a proto i každý má jiné prožitky a vjemy při terapii. Jedno mají vždy společné – prožitky jsou velmi příjemné.  Zrakové vjemy jsou poměrně běžné – od vidění barev, různých živých vzpomínek z dětství, vůně, anebo zážitky podobné meditaci. Pokud ale nejsou žádné vjemy, neznamená to, že terapie nemá správný účinek a rovněž neplatí, že u stejné osoby se opakují podobné vjemy příště. Pokud při terapii usnete, znamená to, že tělo je dokonale uvolněné a nedochází k žádným svalovým spasmům, dýchání je prohloubené a volné. V tomto stavu je i terapie nejúčinnější.


Klasická masáž

Klasická masážZlepšuje krevní oběh a látkovou výměnu. Uvolňuje svaly a jejich ztuhlost, odstraňuje bolest. Podporuje mízní oběh a díky reflexním účinkům blahodárně působí na nervovou soustavu. Zlepšuje stav pokožky a zpomaluje vznik příznaků stárnutí. Blahodárný účinek masáže je možné pocítit na většině částí lidského těla. V první řadě na kůži, svalstvu, kloubech a šlachách, ale také na nervech, srdci, cévách, dýchacím aparátu, lymfatickém systému, na vnitřních orgánech a na některých žlázách.


Odstranění Trigger pointů – spouštěcích bodů

triggerTrigger pointy (spouštěcí body) jsou charakteristické změny lokálního svalového napětí, nadměrně dráždivá místa ve svalech – uzlíky, které způsobují bolest a omezení pohybu. Bolest se často manifestuje v tzv. zóně přenesené bolesti, charakteristické pro daný Trigger point.

Technika ošetření trigger pointů vychází z vědeckých poznatků v oblasti myofasciálního systému. Zakladatelkou této techniky je americká lékařka Janet Travellová, která k poznání trigger pointů přispěla celoživotním dílem.

Často se v praxi setkáváme s klienty, u kterých je bolest v oblasti pohybového systému vleklým a dlouhodobým problémem. Objektivními zobrazovacími metodami se neodhalí žádné strukturální postižení, ale bolest přetrvává. Právě tady může být příčina ve zkráceném svalu, ve kterém se nachází trigger point. Ošetřením trigger pointu a použitím dalších technik jako protažení, teplo apod., může dojít k celkové úpravě v dané oblasti.

Nejčastější diagnózy, u kterých je možno využít terapii pomocí spoušťových bodů jsou: bolesti hlavy a krční páteře, některé případy bolesti čelistního kloubu, syndrom bolestivého ramene, bolesti v oblasti bederní páteře a kyčelního kloubu, lupavá kyčel, skokanské koleno, bolesti v oblasti Achillovy šlachy a další.


Breussova masáž

Breussova masazBreussova masáž je jemná energetická masáž s regeneračními účinky na páteř. Vyživuje ploténky, zlepšuje prokrvení, výživu i okysličení jednotlivých obratlů. Breussova masáž je pomocná diagnostická technika a masážní metoda, která uvolňuje napětí a tenzi okolo páteře a odstraňuje bolesti zad. Pátké i psychické úlevy. Breussova masáž podporuje klidný spánek, detoxikaci a regeneraci orgeř je po masáži  zrelaxovaná, obratle jsou ve správné poloze a klient prožívá pocit hluboké fyzicanismu. Úspěšně se také používá jako pomocná metoda při různých onemocněních páteře.


Medová detoxikační masáž

Medová masážJe vhodná pro tělo zanešené toxiny, které je oslabené a napadají ho různá onemocnění (chřipky, únava, alergie apod.). Masáž díky medu oživuje kůži a odvádí škodliviny z těla. Doporučuje se 1 – 2x ročně, nejčastěji na jaře a na podzim jako prevence proti chorobám.

 

 


KONTRAINDIKACE MASÁŽÍ – kdy nelze provádět masáž

Kontraindikace částečná dočasná:
· plísňová nebo hnisavá místa na pokožce, popáleniny
· kožní infekce
· křečové žíly, záněty žil, bércové vředy
· zanícené klouby – revmatismus, akutní ataka dny
· krvácející rány, kousnutí a uštknutí
· otoky nejasného původu, zlomeniny a rozsáhlé zhmožděniny
· břicho při akutních onemocnění žlučníku
 
Kontraindikace částečná trvalá:
· pohlavní orgány, prsní bradavky u mužů a celé prsy u žen
· břicho gravidních žen a v období šestinedělí
· břicho žen při menstruaci
· zvětšené mízní uzliny, nádory, bradavice, mateřská znamínka, zanícené ložiska
 
Kontraindikace celková dočasná:
· infekční, horečnatá a akutně zánětlivá onemocnění
· závažné krvácející stavy (leukemie, hemofilie)
· bezprostředně po jídle (do dvou hodin)
· onemocnění dutiny břišní (záněty – slepé střevo a žlučník, krvácení – žaludeční vřed)
· poranění dutiny břišní
· stavy pod vlivem psychotropních látek a opilost
· stavy vyžadující klid na lůžku
· stavy po velké fyzické námaze
 
Kontraindikace celková trvalá nebo po poradě s lékařem:
· epilepsie
· cukrovka
· astma
· srdeční potíže
· schizofrenie
· kolísavý tlak
. onkologické onemocnění
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
www.masaze-praha-7.cz
http://www.masaze-praha-7.cz